Header Graphic
 

Wyciskarka Omega VRT330/350 HD

Wszystko o wyciskarkach Omega VRT330/350 HD - dane techniczne, parametry użytkowe, porównanie, zdjęcia, wady, zalety i opinie użytkowników.

 

  Wyciskarka Omega VRT330 i jej młodsza siostra VRT350 należą do tej samej serii wyciskarek pionowych wprowadzonych na rynek w końcowych latach poprzedniej dekady.

Obydwie sokowirówki prezentują nowoczesną technologię uzyskiwania soków w procesie wyciskania (tłoczenia) „na zimno” (tzw. LSTS – Low Speed Technology System).

Wyciskarki te przeznaczone są do uzyskiwania sokwó z szerokiego asortymentu owoców i warzyw włączając w to również warzywa liściaste i naciowe.

 Zanim przystąpimy do opisu wyciskarki Omega VRT330/530 HD kilka słów wyjaśniających:

1. Wersja VRT330/530 HD to modele przeznaczone na rynek północno-amerykański (110V/60Hz). Wersje europejskie na 220V/50Hz to odpowiednio Omega VRT332/532 HD.

wyciskarka Omega VRT350 HD

2. Wyciskarki z serii Omega VRT330/530 pochodzą z tej samej fabryki w Korei Poludniowej co inne dobrze znane na rynku modele wyciskarek pionowych takie jak np. Hurom Slow Juicers czy Oskar Pro Juicers.

Nic dziwnego, że wizualne różnice między nimi są znikome (głównie nazwa, kolorystyka, i nieznacznie wymiary). Najistotniejsze choć mało widoczne różnice to jakość tworzyw i materiałów używanych do produkcji poszczególnych części i co za tym idzie okres gwarancji ( od 1 do 10 lat). Różnice w wyposażeniu standardowym i opcjami dodatkowymi to w większości decyzje dystrybutora.

Wyciskarka Omega VRT350 HD

3. Od niedawna na rynku europejskim operuje holenderska firma Versapers, która produkuje „bliźniacze” wersje wspomnianych wyciskarek Omega/Hurom/Oscar. Oferowane są one pod nazwą Vesapers Emotion 2G.

Dla potencjalnego nabywcy istotna informacja to ceny – wyciskarki serii Vesapers Emotion 2G są około 25% tańsze niż originalne modele wspomnianych firm Omega/Hurom/Oscar.

wyciskarka Omega VRT350 HD budowawyciskarka Omega VRT330 budowa

4. Być może skutkiem popularności wymienionych modeli oraz licznych producentów „podpisujących” się pod nimi informacja jaką można znaleźć na ich temat jest dość często sprzeczna (nawet na stronach firmy Omega).

Np. ta ostatnia na swej stronie podaje, że moc urządzenia to 150W, jednakże już w originalnej instrukcji obsługi jest to 250W. Podobnie z obrotami – jest to albo 70 albo 80 obr/min...... . My, ze swej strony staramy się podać poniżej najbardziej wiarygodne dane techniczne co nie znaczy, że są one bezbłędne (niestety).

Budowa i części składowe wyciskarki Omega VRT330/350 HD

źródło: Omega - Instrukcja Obsługi VRT350 (do znalezienia tutaj --> instrukcja Omega VRT330 HD 

oraz ulotka odpowiednio tutaj --> Ulotka reklamowa VRT350 HD

Opis wyciskarki

Seria VRT330/350 oferowana jest w trzech wersjach: jako VRT 330 (najstarszy i nniepolecany model) oraz nowsze wersje tzw. „heavy duty” jako VRT330 HD oraz VRT350 HD. Kluczowe elementy w tych dwóch ostatnich wyprodukowane są z lepszych jakościowo materiałów o czym będzie mowa poniżej.

wyciskarka Omega VRT550 HD - części

Wyciskarka Omega VRT350 wyposażona jest w silnik o mocy 150W (niektóre źródła podają 250W). Jest to silnik indukcyjny o dużej niezawodności (brak szczotek i kolektora) co pozwala producentowi oferować dziesięcioletnią gwarancję.

Wyciskarka Omega VRT350 HD - części składowe

Wyłącznik umieszczony w tylnej części korpusu posiada trzy pozycje odpowiadające kolejno Pracy (ON), Wyłączeniu (OFF) oraz biegowi wstecznemu (REVers). Ten ostatni umożliwia odblokowanie zgniatacza ślimakowego w razie przeciążenia zbyt dużym lub twardym kawałkiem przetwarzanego owocu lub warzywa. W razie blokady, silnik wyciskarki wyłącza sie automatycznie. Wystarczy wtedy na kilka sekund włączyć bieg wsteczny (REV), by ślimak odblokował się wypychając do góry „przeszkodę”.

Jeżeli była to „zapomniana” pestka lub jakiś podejrzanie stwardniały kawałek warzywa to niestety należy wyłączyć wyciskarkę, zdemontować pokrywę i usunąć przeszkodę z wyciskarki. Jeżeli natomiast zablokowanie nastąpiło skutkiem obciążenia zbyt dużą ilością wsadu wrzuconego do wyciskarki (szczególnie gdy wsad był wepchniąty popychaczem), to po kilku sekundach biegu wstecznego można ponownie przełączyć wyciskarkę w pozycję pracy (ON).

omega VRT350 HD - gęste sito z GE Ultem

Opisana sytuacja nie jest awarią urządzenia a jedynie jego zabezpieczeniem przed uszkodzeniem. Przy odrobinie wprawy w sokowaniu w wyciskarce Omega VRT350 HD sytuacje takie nie będą miały miejsca.

Gęste sito wykonane z tworzywa na bazie żywic GE Ultem

Zgniatacz ślimakowy wyciskarek HD wykonany jest z GE Ultem – tworzywa, które zdaniem producenta charakteryzuje ośmiokrotnie wyższa odporność mechaniczna i termiczna w porównaniu z tradycyjnymi tworzywami używanymi w wyciskarkach.

Ultem to amorficzne tworzywo na bazie żywic należące do związków Polyetherimide (PEI). Ultem opracowany został przez firmę General Electric, stąd w jego nazwie często pojawiają się również litery GE.

Wyciskarka soku Omega VRT330/350 HD wyposażona jest w dwa rodzaje sit. Jedno, o małych oczkach (gęste) pozwala na uzyskanie soków bardziej klarownych. Drugie, (typowe dla wyciskarek) ma większe oczka produkując sok gęsty o większej zawartości miąższu.

Omega VRT350 - zgniatacz ślimakowy
Ponieważ ścianki sita gęstego w trakcie tłoczenia poddawane są większym siłom nacisku, w wersjach HD sita gęste posiadają grubsze ścianki i wykonane są ze wspomnianego powyżej tworzywa Ultem GE (plus stali szlachetnej). Natomiast sita o większych oczkach we wszystkich wymienionych modelach wykonane są z tradycyjnych tworzyw i stali szlachetnej.

Omega VRT350 HD - zgniatacz ślimakowy wykonany jest z tworzywa o wysokiej wytrzymałości mechanicznej GE Ultem

To właśnie wyższa trwałość nowych tworzyw skłoniła producenta do wprowadzenia również heavy-duty wersji wyciskarki VRT330 HD.

Między innymi dzięki tym rozwiązaniem wyciskarki Omega VRT polecane są przez producenta również do użytku komercyjnego (choć wtedy gwarancja jest zmniejszona do jednego roku).

omega VRT530 HD - miska sokowaomega vrt530 HD - system automatycznego czyszczenia sita

po lewej - Miska sokowa wyciskarki Omega VRT350 HD

Po prawej - obracające się "wycieraczki" do automatycznego czyszczenia powierzchni sita i miski sokowej

Wyciskarki Omega VRT wyposażone są w automatyczny system czyszczenia sita. Jest to rodzaj „wycieraczek” wykonanych z silikonu podobnych w działaniu do tych znanych nam z samochodów. W trakcie ruchu obrotowego, zbierają one osadzający się na zewnętrznych ściankach sita miąższ zapobiegając tym samym zmniejszeniu wydajności sokowania lub wręcz blokadzie sita.

Jeżeli gęstość uzyskanego soku ciągle nie jest zadowalająca (zbyt duża zawartość miąższu) niektórzy dystrybutorzy oferują dodatkowe sito zewnętrzne (kształtem dostosowane do fabrycznego pojemnika na sok). Pozwala ono odcedzić (odfiltrować) miąższ (np. jako „ustępstwo dla dzieci”). Pamiętajmy jednak, że odfiltrowany miąższ w formie musu nie powinien być wyrzucany ponieważ zawiera nie tylko cenne składniki ale również dużą ilość soku.

Niestety wyciskarki Omega VRT nie posiadają schowka na kabel elektryczny, co psuje nieco estetykę urządzenia jako „ozdoby kuchni”.

Co może a co nie wyciskarka Omega VRT350 HD

Wyciskarki VRT 330/350 HD nadają się do przetwarzania na sok w zasadzie wszelkich owoców i warzyw jak również „zieleniny” (czyli warzyw liściastych i naci) a nawet traw np. tzw. trawy pszenicznej (ang. wheatgrass). omega VRT530 HD - sito zewnętrzne

Omega VRT350 HD - Zewnętrzne sito do nakładania na pojemnik soku celem odfiltrowania miąższu zawartego w soku

Nawiasem mówiąc Omega za dodatkową opłatą udostępnia specjalny zestaw organicznych nasion i foremek do chodowania „trawy” w warunkach domowych.

Warto podkreślić, że wszelkie warzywa włókniste mają tendencje do zatykania nie tylko sita ale również wylotu wyciśniętej pulpy.

Aby uniknąć frustrującej konieczności rozbierania wyciskarki w trakcie sokowania dobrze jest kroić takie warzywa w drobniejsze kawałki. Dobrym przykładem „niewdzięcznych” warzyw są łodygi selera, właśnie ze względu na długie włókna..

 
Sam proces sokowania jest dość szybki – można oczekiwać litr soku ze świeżej marchwi w czasie 5 do 6-ciu minut (choć należy pamiętać, że żadna wyciskarka nie może pod tym względem konkurować z dobrą sokowirówką).

Wyciskarki Omega VRT nadają się również do przepłukiwania „na biegu” poprzez wlanie szklanki wody do otworu wsadowego w trakcie pracy silnika.

Wprawdzie proces ten nie jest w stanie zastąpić tradycyjnego mycia części w bieżącej wodzie, pozwala jednak pozbyć się resztek pulpy i co za tym idzie smaku z poprzedniego sokowania gdy chcemy zmienić rodzaj wsadu na następną porcję soku.

  Otwór wlotowy jak i profil komina ma kształt półksiężyca co odpowiada kształtom pokrojonych jablek i cytrusów. Natomiast jak we wszystkich wyciskarkach jest dość mały ograniczając kawałki owoców i warzyw do bezpiecznych dla wyciskarki rozmiarów. Natomiast pozytywny aspekt to fakt, że dla szerokiego asortymentu owoców i warzyw, wyciskarka Omega VRT nie potrzebuje popychacza.

Uwagi Praktyczne:

 •   Zgniatacz ślimakowy wciąga i miażdży wrzucane owoce i warzywa w swoim własnym tempie i najlepiej nie ingerować w ten proces. Użycie popychacza do przyspieszenia sokowania ma aktualnie odwrotny skutek - powoduje albo zablokowanie zgniatacza albo zablokowanie wylotu wyciśniętej pulpy.
  Konieczność użycia popychacza wskazuje, że przetwarzane owoce lub warzywa podawane są w zbyt dużych kawałkach! Wyjątkiem są wyrzywa liściaste i natki, które dobrze jest lekko popchnąć popychaczem.

omega vrt530 HD - otrór wlotowy podajnika

Omega VRT350 HD - pokrywa z podajnikiem. Widoczny kształt i rozmiary otworu wlotowego....

 • Pod spodem miski sokowej znajduje się gumowa zatyczka. W normalnych warunkach pracy musi być ona szczelnie zatknięta by zapobiegać wydostawaniu się soku razem z wyrzucaną pulpą. Natomiast można (a nawet należy) wyciągnąć ja w czasie mycia miski sokowej.
 • Aby uniknąć frustracji związanej z zapychaniem się wylotu pulpy przez warzywa liściaste należy mieszać „zieleninę” z kawałkami twardych owoców. Tak więc należy wrzucać naprzemian z liśćmi kawałki jabłka, marchewki, gruszki bądź ogórka czy czegokolwiek co odpowiada naszym upodobaniom smakowym. Nie powinno to stanowić większego problemu, jako że zwykle nie pijemy jednorodnych soków warzywnych a raczej ich „kompozycje smakowe”.
 • Zarówno sita (szczególnie gęste sito) jak i miskę kolektora soku należy czyścić w bieżącej wodzie zaraz po użyciu, kiedy ani resztki puply oraz pozostałości soku nie zaschły jeszcze na ściankach. W przeciwnym razie zanieczyszczenia (i rozwijające się na nich bakterie) będą bardzo trudne do usunięcia!
 • Duże, twarde pestki jak np. z wiśni, czereśni, śliwek, brzoskwini itp. mogą spowodować uszkodzenie sita! Warto wiedzieć, że oprócz sporej przerwy w porannych sokach narażamy się również na wydatek, bowiem awarie związane z nieprawidłowym używaniem wyciskarki nie są objęte gwarancją!

Podstawowe parametry techniczne i użytkowe:

 Dane techniczne i użytkowe

 Wyciskarka Omega VRT330/350 HD

 Moc silnika

 150 W

 Prędkości

 2 (wliczając bieg wsteczny)

 Prędkości rotacji

 70-80 obr/min

 Funkcja Revers

Tak

 Czas ciągłej pracy

30 minut

 Przerwa przed ponownym użyciem

?

 Pojemnik na sok

Tak (1 litr)

 Pojemnik na pulpę

Tak ( 1 litr)

 Średnica otworu wsadowego

ok 6 x 3.5 cm

 Detektor przeciążenia i wyłącznik

Tak

 Wbudowany schowek na kabel zasilający

 Nie

 Przeciwpoślizgowe nóżki

 Tak

 Blokada kapania soku

 Nie

 Wykonanie:  

 Sito gęste (małe oczka)

VRT330 – stal szlachetna i tworzywo
VRT330/350 HD – GE Ultem i stal szlachetna

 Sito standardowe (duże oczka)

 stal szlachetna i tworzywo

 Zgniatacz (ślimak)

 VRT330 – tworzywo
  VRT330/350 HD – GE Ultem

Korpus

tworzywo

Pojemniki, pokrywa, popychacz

tworzywo sztuczne

Kolor

VRT330 – biały

 VRT350 – srebrno-czarny (matowy)

Blokada bezpieczeństwa

Tak

Długość kabla

1.4 m

Dodatkowe wyposażenie:

gęste sito
 zapasowa zatyczka do kolektora soku
szczotka do czyszczenia sita

Waga

5.2 kg (8.9 kg?)

 Wymiary

17.7 x 21.6 x 39.4 ?
17.3 x 25 x 40.2 ?

 Mycie i czyszczenie

ręcznie - bieżąca woda
(NIE nadaje się do mycia w zmywarce)

 Gwarancja

 10 lat dla użytku domowego
 1 rok do użytku komercjalnego

Uwaga: Istnieje wyraźny brak zgodności co do wymiarów i wagi tych wyciskarek nie tylko wśród dystrybutorów ale nawet na stronach wytwórcy urządzenia - Omega Products Inc. Jeżeli chodzi o wymiary to może to być wynikiem różnic między wersjami amerykańskimi i europejskimi albo też błędami przeliczania z cali na system metryczny. Co do wagi to trudno uzasadnić tak duże rozbieżności (w powyższej tabeli podajemy wartości skrajne).

wyciskarka Omega VRT530 HD - widok of tyłu

Widok wyciskarki Omega VRT530 HD od tyłu - widoczny kabel na który nie przewidziano schowka w korpusie.

 Oceny użytkowników – 4.5 w skali do 5.

Wyciskarki Omega VRT330/350 HD to jedne z najlepszych obecnie na rynku wyciskarek pionowych. Doskonale nadają się one do robienia soków z szerokiego asortymentu owoców i warzyw włączając w to wszelką zieleninę.

Wyciskarki te charakteryzują się atrakcyjną formą i kolorystyką. Są małe, więc nadają się do każdej kuchni. Dzięki wysokiej jakości materiałów z jakich wykonane są najważniejsze części (tworzywo GE Ultem) wyciskarki Omega VRT mają 10-cio letnią gwarancję na silnik i części.

Wymieniane zalety:

 • Bardzo dobra wydajność sokowania
 • Szeroki asortyment przetwarzanych na sok owoców i warzyw w tym warzyw liściastych i natek
 • Atrakcyjny wygląd
 • Mała gabarytowo (w sensie zajmowanej na blacie powierzchni)
 • Dobra jakość wykonania
 • Krytyczne elementy wykonane z wysokiej jakości materiałów (GE Ultem)
 • Rekordowo długa gwarancja
 • Cicha praca

Wymieniane wady

mycie części wyciskarki Omega VRT530 HD

Niestety mycie tylko ręczne w bieżącej wodzie (co zresztą nie jest takie złe zważywszy, że należy to zrobić zaraz po użyciu!)

 • Wylot pulpy łatwo zatyka się szczególnie przy przetwarzaniu roślin włóknistych
 • Sito (szczególnie to gęste) oraz miska soku (wylot pulpy) są trudne do czyszczenia
 • Brak schowka na kabel elektryczny

Uwaga: Model Omega VRT330 nie jest polecany ze względu na znacznie mniej trwałe sito oraz większe problemy z zatykaniem się wylotu pulpy (wygląda to na wadę urządzenia). Wersja VRT330/332 HD oraz VRT350/352 HD są wersjami ulepszonymi należącymi do klasy „heavy-duty”.

A teraz jak zwykle niezwykle serdecznie zapraszamy na prezentację video przedstawiającą wyciskarkę Omega VRT330/330 HD w akcji!

   

 Kolejny film przedstawia porównanie wyciskarki Omega VRT350 HD z modelem VRT330.


Uwaga: Powyższy tekst ma character wyłącznie informacyjny. Prosimy o zapoznanie się z Klauzulą Odpowiedzialności