Header Graphic
 

Sokowirówka Philips HR1871

Wszystko o sokowirówce Philips HR1871 - dane techniczne, parametry użytkowe, wady, zalety i opinie użytkowników.

            Sokowirówka Philips HR1871 wprowadzona na rynek w grudniu 2011 jest ulepszoną wersją wcześniejszego modelu HR1869.

Większość parametrów technicznych i użytkowych poprzedniczki zostało zachowane, co nie może dziwić, jako że model HR1969 odniósł duży sukces wśród konsumentów.

           Warto nadmienić, że za inowacyjność sokowirówka HR1871 uzyskała wyróżnienie „RedDot” na targach nowoczesnego sprzętu Orgatec w Koloni w 2012.

Model ten znalazł również uznanie Jasona Vale – autorytetu w tej dziedzinie i powszechnie znanego jako JuiceMaster.

  Najważniejsza zmiana to silnik, który charakteryzuje się nieco większą mocą (800W w stosunku do 700W swojej poprzedniczki).

sokowirówka Philips HR1871

Nowatorska Koncepcja sokowirówki

         Model HR1871 jest kontynuacją rewolucyjnego rozwiązania pozyskiwania soku wcześniej zastosowanego w HR1869. Nowa koncepcja jest niejako postawieniem na głowie tradycyjnych rozwiązań sokowirówek.

Sokowirówka Philips HR1871

            W klasycznej sokowirówce tarka znajduje się w dolnej części sita. Roztarta pulpa pod wpływem siły odśrodkowej rzucana jest na ścianki mikrosita zbudowanego w kształcie odwróconego stożka (rozszerzającego się do góry).

           W trakcie wirowania sok przeciska się przez drobne otwory sita, zaś pozostałość czyli odwirowana pulpa pod wpływem tej samej siły odśrodkowej przesuwa się ku górze mikrosita skąd po przekroczeniu jego brzegu jest wyrzucona do zewnętrznego pojemnika na odpady.

sokowirówka Philips HR1871 - pozycja mikrositasokowirówka Philips HR1871 - mikrosito

Ponieważ górna przestrzeń nad sitem ograniczona jest przez plastikową obudowę (pokrywę), spora część wyrzucanej z sita „fruwającej” pulpy przylepia się do ścianek górnej pokrywy zamiast trafić do pojemnika na odpady.

Po lewej: sposób montażu zespołu tarka-mikrosito

Po prawej: tarka z mikrositem w pozycji w jakiej pracuje

 Blokuje to wgląd do wirówki w trakcie sokowania, czasami nawet może zablokować pracę sokowirówki nie wspominając, że zmusza również do czyszczenia pokrywy z odpadów.

          W nowej koncepcji wprowadzonej w sokowirówce HR1869 i HR1871 sito jest niejako odwrócone do góry nogami. Tarka znajduje się w jego górnej części zaś sito w formie stożka rozszerza się ku dołowi. Roztarta pulpa wyrzucana jest z powierzchni tarła siłą odśrodkową na ścianki mikrosita.

          Sok jak poprzednio przeciska się przez mikrosito natomiast pulpa przesuwa się ku dołowi sita by po procesie odwirowania dostać się do wewnętrznego pojemnika na odpady umieszczonego pod sitem.

Konsekwencje takiego rozwiązania są następujące:

sokowirówka HR1869 i HR1871 - budowa

 • tym razem to sok wyrzucany jest z mikrosita na ścianki górnej pokrywy, po czym spływa po ściankach w dół do kolektora soku a stąd do zewnętrznego pojemnika;

Budowa sokowirówki Philips HR1871

źródło: Philips User Manual

Tu znajdziesz: Instrukcję Obsługi oraz

Kartę Informacyjną

sokowirówki HR1871

 • odwirowana pulpa kierowana jest w dół w dobrze kontrolowanym procesie, stąd też całość odwirowanych odpadów znajduje drogę do pojemnika na pulpę;
 • Roztarta pulpa po wyrzuceniu z tarki na ścianki sita skierowanego w dół ma mniejsze tendencje do zalegania na sicie a tym samym nie blokuje procesu odwirowania soku. Wydaje się, że jest to jedna z przyczyn lepszej efektywności pozyskiwania soku tą metodą w porównaniu do rozwiązań klasycznych (większa moc silnika ma również swój wpływ na lepsze odwirowanie pulpy).

           Wracając do modelu HR1871 – pozostałe specifikacje jak również forma geometryczna i estetyczna nie zostały zmienione w stosunku do poprzedniczki.

Kabel elektryczny chowany jest we wnęce dookoła dolnej części korpusu. Po owinięciu praktycznie widoczna jest tylko końcówka kabla z wtyczką.

           Podstawa sokowirówki zrobiona jest z materiału antypoślizgowego, skutecznie zapewniającego stabilność urządzenia w trakcie pracy (nie ma nic gorszego i niebezpieczniejszego niż „krocząca” sokowirówka po blacie stołu).

Pod podstawą znajduje się również wyłącznik zabezpieczenia termicznego. W wypadku przegrzania (co normalnie może się zdarzyć skutkiem długiej nieprzerwanej pracy), silnik sokowirówki ulega automatycznemu wyłączeniu.

sokowirówka Philips HR1871- podstawa

            Aby ponownie uruchomić sokowirówkę HR1871 należy wpierw odczekać aż ostygnie, po czym wcisnąć termiczny wyłącznik.

         Dziobek do soku (a raczej rurka) posiada wbudowaną blokadę kapania.

 Wystarczy przed odsunięciem pojemnika na sok (lub szklanki) przekręcić rurkę wylotową soku o 90 stopni by zablokować „ostatnie krople” soku przed kapaniem na blat stołu.

Philips HR1871 - kabel elektryczny chowa się owijając wokół dolnej części korpusu, pod spodem sokowirówki znajduje się również termiczny wyłącznik (widoczny na zdjęciu jako biała nakrętka z czarnym przyciskiem)

           

Brak „zakamarków”, wnęk oraz ostrych krawędzi w module przetwarzającym owoce na sok zapobiega gromadzeniu się odpadów oraz ułatwia mycie.

Wprawdzie 1 minuta (jak twierdzi Philips) dla większości z nas może okazać się niewystarczająca na dokładne umycie sokowirówki, faktem jest jednak, że proces mycia jest łatwy i nie zajmuje dużo czasu.

Wielu użytkowników twierdzi, że po zakończeniu sokowania, przepuszczenie przez sokowirówkę szklanki wody ułatwia znacznie późniejszy proces mycia poszczególnych części.

Philips HR1871- wyłącznik

            Separator piany umożliwia oddzielenie piany od soku. Należy pamiętać, że wszystkie sokowirówki generują sporo piany przez „pompowanie” powietrza do soku w trakcie jego wytwarzania!

Philips HR1871 - wyłącznik i selektor szybkości obrotowej (prezentacja graficzna funkcji).

Pakiet sokowirówki zawiera książeczkę z przepisami na soki wraz z wyszczególnieniem właściwości odżywczych wybranych owoców mi warzyw.

Podstawowe parametry techniczne i użytkowe:

 Dane techniczne i użytkowe

 
 Moc silnika

 800W

 Prędkości obrotowe

 2 (dla twardych i miękkich owoców)

 Pojemnik na sok

 1.5 litra

 Separator piany

 Tak

 Pojemnik na pulpę

 1.6 litra

 Średnica otworu wsadowego

 80 mm

 Wbudowany schowek na kabel zasilający

 Tak

 Długość kabla

 1 m

 Przeciwpoślizgowe nóżki

 Tak

 Blokada kapania soku

 Tak

 Wykonanie:  

 Tarka i mikrosito

 stal nierdzewna

Korpus część dolna

 stal szlachetna

 Korpus część górna

 SAN (Styren-Acrylonitryl)

Pojemniki i popychacz wsadu

 PP (Polipropylen)

Kolor

czarno-metalowy

Zacisk bezpieczeństwa

Tak (jeden)

wysokość

49.5 cm (jeden)

Waga

5.2 kg

 Mycie i czyszczenie

 nadaje się do mycia w zmywarce naczyń

 Gwarancja

 24 miesiące

Opinie:

 Wymieniane zalety:

 • bardzo dobra efektywność w wyciskaniu soków z szerokiego asortymentu owoców jak również wybranych warzyw dzięki silnikowi dużej mocy oraz nowatorskiej konstrukcji tarki i mikrosita;

sokowirówka philips hr1871 - duży otwór wsadowy

Philips HR1871 posiada duży otwór wsadowy, ale nie oczekujmy cudów! Arbuz musi być pokrojony :-)

 • duża średnica otworu wsadowego (80 mm) umożliwia przetwarzanie na sok całych owoców;
 • dwie prędkości obrotowe dobrane do owoców miękkich (poz. 1) oraz twardych (poz. 2);
 • odpady efektywnie odprowadzane są do przeznaczonego na ten cel pojemnika;
 • łatwa do demontażu. W miejsce dwóch niezależnych zacisków bezpieczeństwa sokowirówka posiada jeden. Elementy mające kontakt z pulpą i sokiem stanowią niezależny moduł, który można zdemontować w całości przed rozebraniem na pojedyncze części już w zmywaku;
 • łatwa do mycia - poszczególne elementy (włączając w to tarkę z mikrositem) można wymyć w strumieniu bieżącej wody bez użycia szczotki.
 • nadaje się do mycia w automatycznych zmywarkach;
 • zabiera mało miejsca w kuchni z racji wbudowanego w korpus pojemnika na odpady;
 • piękna estetyczna forma i kolorystyka powoduje, że sokowirówka HR1871 może być ozdobą w kuchni.
 • dobre, solidne wykonanie gwarantuje brak „wycieków” lub rozpryskiwania się soku w trakcie wirowania. Poszczególne części sokowirówki są dobrze dopasowane do siebie.


Wymieniane wady:

sokowirowka philips hr1871 - okienko w pojemniku na odpady

Philips 1871 - okienko w pojemniku na odpady do podglądu poziomu odwirowanej pulpy 

 • słabo widoczny poziom pulpy w pojemniku na odpady (zobacz szczegóły przy opisie HR1869).
 • relatywnie mały pojemnik na odpady (1.6l) co wynika z konstrukcji HR1871. Jest to niejako w sprzeczności z przeznaczeniem tej „high-end” sokowirówki, która została zaprojektowana do przerabiania dużej ilości owoców i warzyw.
 • wysoki koszt (choć niewątpliwie uzasadniony jakością i osiągami sokowirówki);

sokowir\wka Philips HR1871 - klamra bezpieczenstwa

Philips HR1871 - klamra bezpieczeństwa nie bardzo nadaje się jako uchwyt do przenoszenia sokowirówki

 • spory ciężar (5.2 kg). Z jednej strony utrudnia to przenoszenie sokowirówki, z drugiej pomaga stabilności w czasie pracy. Warto tu również podkreślić, że klamra bezpieczeństwa w kszałcie rączki mylnie przyjmowana jest jako uchwyt do przenoszenia sokowirówki. Nic bardziej mylnego. Klamra ta nie tylko może ulec uszkodzeniu przy takich próbach skutkiem ciężaru sokowirówki, ale również otworzyć się i doprowadzić do wypadnięcia części demontowalnych.
 • brak w komplecie szczotki do czyszczenia sita. Wprawdzie Philips twierdzi, że dzięki specjalnym zabiegom technologicznym stosowanym w produkcji tarki i mikrosita zespół ten doskonale myje się pod strumieniem bieżącej wody, ale użytkownicy nie są tak bardzo zgodni w tej sprawie. Sito jest sitem i w przypadku przerabiania na sok owoców i warzyw o dużej zawartości włókien błonnika, ich roztarte cząstki mogą dość trwale „zakotwiczyć” się w otworach mikrosita. Oczywiście dobra szczoteczka łatwo poradzi sobie z tym problemem.

No i na koniec tradycyjnie już prezentacja video - przed Wami sokowirówka Philips HR1871 w akcji!

Prezentacja jest w języku angielskim, ale przecież w tym przypadku bardziej liczy się obraz niż słowa - tych ostatnich macie Państwo mnóstwo powyżej :-)


Uwaga: Powyższy tekst ma character wyłącznie informacyjny. Prosimy o zapoznanie się z Klauzulą Odpowiedzialności