Header Graphic
 

Sok z Carnej Porzeczki

Sok z czarnej porzeczki to kopalnia witamin, antocyjanidów, flawonoidów, minerałów, toteż nie bez racji zwany jest eliksirem zdrowia i młodości.

 

  Czarna porzeczka (ang. Black Currant) pochodzi z północnych rejonów naszej półkuli gdzie znana była od tysięcy już lat choć głównie jako roślina „medycyny ludowej”.

W porównaniu z innymi roślinami owocującymi krzew ten dość późno bo dopiero ok. 500 lat temu zaczął być uprawiany na szerszą skalę i to w zasadzie tylko w Europie.

Próby rozpowszechnienia czarnej porzeczki w Ameryce Północnej zakończyły się fiaskiem, bowiem na początku 20-go wieku pod wpływem lobby przemysłu drzewnego rząd federalny wydał zakaz jej upraw.

Podobno motywowane to było możliwością przeniesienia się „chorób” porzeczki na lasy sosnowe...Wprawdzie obecnie zakaz jest stopniowo wycofywany ale nie zmienia to faktu – Amerykanie nie wiedzą co to jest czarna porzeczka ekscytując się innymi owocami jak np. jagodami acai, którym daleko do wartości odżywczych poczciwej (i taniej) porzeczki.....

czarna-porzeczka-10

Jagody czarnej porzeczki jeszcze na krzaku....

Nic więc dziwnego, że do dzisiaj czarna porzeczka ma najwięcej zwolenników na Starym Kontynencie (choć popularna jest również w Nowej Zelandii). I dobrze, bowiem czarna porzeczka to naprawdę „superowoc”, do którego smaku być może trzeba się przekonać i przyzwyczaić, ale też kiedy wykonamy już ten krok, trudno się z nią rozstać.

Biologicznie, czarne porzeczki (podobnie jak „spokrewnione” z nimi czerwone i żółte porzeczki) należą do jagód! Charakteryzują się one bardzo intensywnym zapachem a w smaku są nieco cierpkie (choć dzięki sporej zawartości cukrów znacznie mniej niż czerwone).

Wartości odżywcze

  Czarna porzeczka to prawdziwa kopalnia -->witaminy C. Otóż 30g tej porzeczki zaspokaja 100% naszych dziennych potrzeb na witaminę C.

Ale czarna porzeczka to również liczące się w diecie ilości -->witaminy A (beta caroten), B1 (-->tiamina), B2 (-->Ryboflawina), B3 (-->Niacyna), B5 (-->kwas Pantotenowy), B6 (-->Pirodyksyna), B9 (-->Kwas Foliowy), -->witaminy E oraz bogaty zestaw innych istotnych dla zdrowia bioaktywnych substancji odżywczych (ang. „essential nutrients”).

Z tych ostatnich wymienić należy tzw. substancje fitochemiczne (ang. „phytochemicals”) w tym polifenole, antocyjanidy - odpowiedzialne zresztą za ciemny kolor skórki porzeczki oraz -->flawonoidy, kwercetyna, kemferol....

Ponieważ wartości absolutne rzadko przemawiają do wyobraźni, pozwolę sobie dla porównania podać, że czarna porzeczka zawiera prawie 3 razy więcej witaminy C niż znane z tego pomarańcze, dwukrotnie więcej potasu niż np. cenione właśnie ze względu na potas banany, oraz więcej -->antyoksydantów niż borówki. Nic dziwnego, że czarna porzeczka zasługuje na miano „super-owocu”!

czarna-porzeczka-11

Czarna porzeczka....

Czarna porzeczka zawiera również nieodzowne w zdrowej diecie kwasy tłuszczowe w tym kwas oleinowy, palmitynowy oraz najważniejsze - kwas alfa-linolenowy oraz rzadkość – kwas gamma-linolenowy. Niestety te ostatnie zawarte są głównie w pestkach, toteż by dostać się do owych „dobrodziejstw” natury należy je zmiażdżyć, poddać tłoczeniu i spożywać w formie oleju!

Z --> minerałów czarna porzeczka zawiera m.in. sporo żelaza jak również wapń, magnez, mangan, potas, fosfor i cynk oraz niewielkie ilości miedzi, selenu, kobaltu, niklu, boru i chromu.
Nie zapomnijmy również, że czarna porzeczka to także cenny błonnik.

Właściwości zdrowotne

Duża ilość witaminy C powoduje, że czarna porzeczka uznawana jest za naturalny środek „przeciwzapalny”, przeciwbakteryjny, zapobiegający przeziębieniom, innymi słowy zwiększający odporność naszego organizmu. Idąc dalej tropem witaminy C – czarna porzeczka to owoc pozytywnie wpływający na dobry nastrój, zmniejszający poczucie fatygi, zmęczenia.....

 Dla wątpiących – mówiąc o „dobrym nastroju”, nie mam tu na myśli napojów alkoholowych na bazie czarnej porzeczki jak wina czy likiery, które istotnie mogą poprawić „samopoczucie”.

Chodzi tu raczej o wpływ na nasz organizm samej witaminy C wraz z szeroką gamą bioaktywnych „dodatków”, których nie skąpi czarna porzeczka.
Bardziej naukowo – czarna porzeczka to sporo przyswajalnego żelaza, a żelazo to składnik chemoglobiny, ta zaś odpowiedzialna jest za rozprowadzenia tlenu w organiźmie. Tak więc związek między czarną porzeczką i zmniejszeniem uczucia zmęczenia wydaje się mieć sens.

 

Witamina C to znany przeciwutleniacz, tak więc wszystkie dobrodziejstwa przypisywane tej witaminie spływaja na czarną porzeczkę w tym na sok z czarnej porzeczki.

Tak więc przypomnijmy – to opóźniane procesy degeneracji i starzenia się organizmu. Innymi słowy – zdrowsza starość! Dla młodzieży, perspektywa starości wydaje się tak odległa jak gwiazdy, przypomnijmy jednak, że na zdrową starość „pracujemy” całe nasze życie od najwcześniejszych lat!

Obecność w czarnej porzeczce przyswajalnego potasu to „błogosławieństwo” m.in dla naszego układu mięśniowego, naczyniowego oraz serca.

Tak bogaty „koktail” witamin, polifenoli (generalnie – bioaktywnych substancji organicznych) oraz minerałów zawartych w czarnej porzeczce niewątpliwie trudno byłoby przecenić jeśli chodzi o dobroczynny wpływ na nasze zdrowie. Trudno się więc dziwić, że czarna porzeczka znana była w przeszłości jako jeden z „eliksirów młodości” (tylko kilka innych owoców zasługuje na takie wyróżnienie).

czarna-porzeczka-12

Obecność -->błonnika i to w dwóch postaciach – rozpuszczalnej i nierozpuszczalnej pozwala na spowolnienie procesu absorbcji substancji odżywczych w układzie trawiennym (błonnik rozpuszczalny), oraz sprawia uczucie sytości przyspieszając jednocześnie „transport” żywności poprzez jelito grube (błonnik nierozpuszczalny).

A tu grona czarnej porzeczki już w koszyku ....

Efekt spowolnienia absorbcji ma duże znaczenie, bowiem spowalnia to również absorbcję i wydzielanie do krwi glukozy i fruktozy zawartej w czarnych porzeczkach a więc zapobiega skokom poziomu cukru.

Czarna porzeczka ma również właściwości moczopędne, choć to głównie zaleta liści krzewu czarnej porzeczki. Stąd popularne są herbatki (wyciągi) z liści. Przypomnijmy tu, że substancje moczopędne mają wpływ na obniżenie ciśnienia krwi ponieważ zmniejszają ilość płynów (wody) w naczyniach krwionośnych. Z tego samego powodu, czarna porzeczka ma pozytywny wpływ na pracę nerek i układu moczowego.

Zwróćmy również uwagę, że antocyjanidy odpowiedzialne za ciemną barwę skórki jagód czarnej porzeczki to naturalna ochrona owoców (materiału genetycznego zawartego w pestkach i miąższu) przed promieniowaniem UV. Natomiast cierpki smak to obecność substancji „odstraszających” większość pasożytów i mikrobów.

Nic dziwnego, że wyciąg z liści i owoców czarnej porzeczki stosowany był w medycynie ludowej do ochrony ludzkiej skóry, do dezynfekcji drobnych ran i skaleczeń a w naszych czasach, do pielęgnacji skóry.

Sok z czarnej porzeczki....

Sok z czarnej porzeczki jak i sama porzeczka mają bardzo specificzny intensywny zapach, który nie wszyscy „uwielbiają”. Wprawdzie niewiele można z tym zrobić w przypadku konsumpcji surowych owoców, jednakże soki otwierają całkiem nowe możliwości. Smak i zapach można bowiem „modyfikować” mieszając porzeczki z innymi owocami jak np. malinami, truskawkami czy jabłkami.

sok-czarnej-porzeczki

Sok z czarnej porzeczki nie tylko prezentuje się pięknym, głębokim kolorem ale bogatym bukietem smaków i zapachów

Ze względu na dużą ilość pektyny, czarne porzeczki nie poddają się łatwo sokowaniu w sokowirówce (szczególnie, że cenna skórka z dużą zawartością antocyjanidów oraz pestki z kwasami tłuszczowymi „wędrują” raczej do pojemnika na odpady).

 Lepsze rezultaty można osiągnąć w -->wyciskarkach soków, zwłaszcza gdy mieszamy jagody porzeczki z innymi „łatwiejszymi” do sokowania owocami – np. jabłkami.

Dobre wyniki uzyskać można w tradycyjnych -->sokownikach parowych, choć jak zawsze, wpływ wysokich temperatur nie jest korzystny dla wielu bioaktywnych substancji zawartych w jagodach czarnej porzeczki.

Czarna porzeczka dzięki swojemu głębokiemu kolorowi i bukietowi zapachów doskonale nadaje się na wino oraz różnego rodzaju nalewki (np. wspaniały likier Cassis rodem z Francji)!

Inne lubiane produkty pochodzące z czarnych porzeczek to dżemy, konfitury, galaretki, sosy do mięs itp...

Świeżo zerwane owoce czarnej porzeczki można przechowywać w lodówce do tygodnia (pod warunkiem, że nie były wilgotne). Natomiast „na zimę” bez ujemnych skutków porzeczkę można zamrozić lub ususzyć.

A teraz zapraszamy na "smoothie" z czarnej porzeczki wprost z Nowej Zelandii ! 

Według autorki programu, jest to jedyny przepis pod słońcem na "smoothie" z czarnych jagód.... Jestem pewien, że miłośnicy czarnych porzeczek w Polsce mają wiele własnych pomysłów :-)
Uwaga: Powyższy tekst ma character wyłącznie informacyjny. Prosimy o zapoznanie się z Klauzulą Odpowiedzialności