Header Graphic
 

Sok z Acai

Świeże owoce acai są dostępne tylko w Ameryce Południowej, sok z acai można nabyć w wybranych sklepach, suplementy acai w prawie każdej aptece ale czy tak naprawdę warto?

         Jagody acai to owoce drzew palmowych rosnących w tropikalnych lasach krajów Ameryki Środkowej (szczególnie Brazylia).

Owoc acai to rodzaj dużej borówki o średnicy ok. 25 mm rosnący w gronach zawierających kilkaset jagód.

Sama jagoda niestety nie zawiera wiele miąższu, ponieważ ponad 70% jej objętości stanowi niejadalna pestka.

Owoce acai mają smak nieco gorzkawy zbliżony do smaku gorzkiej czekolady.
Przez długi czas acai znane były tylko na rynkach lokalnych, jednakże w ostatnich latach zdobyły one szeroki rozgłos na całym świecie. I jak zwykle stało się to nie tyle dzięki ich super-właściwościom zdrowotnym ale przede wszystkim dzięki czynnikom komercjalnym w tym m.in. zmasowanej kampani reklamowej firmy o nazwie MonaVie.

owoce acai
Jagody acai

W kampani reklamowej przypisuje ona owocom acai dotychczas niepotwierdzone naukowo efekty zdrowotne (np. spadek nadwagi, podwyższenie sprawności seksualnej, zmniejszenie ryzyka cukrzycy, obniżenie poziomu cholesterolu, detoksyfikacja organizmu itp...). I niestety jak w wielu innch przypadkach w dzisiejszym świecie te opinie zdobyły sobie miano niezaprzeczalnych faktów.

Być może po części stało się to na skutek nazwijmy to „podstępnego wykorzystania” przez MonaVie efektu nazwiska Winfrey Oprah, co znacznie zmyliło opinię publiczną.

Bowiem prawda jest bardziej przyziemna – cudowne właściwości owoców acai to raczej wyraz skuteczności „Internetowego Marketingu” niż twardych faktów.

Nie znaczy to, że owoce acai (oraz inne produkty pochodzące z palmy acai) są bezwartościowe, zresztą najbardziej wymownym jest fakt, że owoce acai przez setki lat z powodzeniem stanowiły podstawę diety wielu plemion południowo-amerykańskich.

Oznacza to jedynie, że w dziesiejszym świecie musimy być bardziej niż kiedykolwiek świadomi, że interes producenta niekoniecznie oznacza również interes konsumenta, zaś maść na „porost włosów” jest ciągle tak samo nieosiągalna jak złoto z rąk średniowiecznych alchemików.


Profil odżywczy

  Owoce acai są bogatym źródłem --> flawonoidów w tym szczególnie antocyjanidyny (ang. anthocyanin). Jest ona naturalnym barwnikiem nadającym roślinom charakterystyczny kolor czerwono-purpurowo-granatowy. Warto zauważyć, że pochodzące z języka greckiego słowo „Anthocyanin” oznacza właśnie „niebieską roślinę”.

Owoce acai (skórka i miąższ) zawierają witaminę A, śladowe ilości witaminy C, z --> minerałów dużo --> wapnia i trochę żelaza. Są również źródłem aminokwasów w tym kwasu asparaginowego, glutaminowego oraz polifenoli (szczerze mówiąc nie jest to tak bardzo imponujący bilans).

jagody acai

Jagody acai

Znaczącym składnikiem owoców acai są tłuszcze (głównie te dobre dla serca i układu krążenia znane pod nazwą Omega-x...), nic więc dziwnego, że z owoców acai wyrabiany jest wartościowy olej. Dominuje kwas oleinowy, linolowy i ferulowy.

Co ważne - acai to również dużo --> błonnika, tak pomocnego w procesie trawienia i przyswajania przez organizm substancji odżywczych.
 
Po stronie pozytywów warto również podkreślić małą zawartość cukrów!

Pestki owocu acai są źródłem wielonienasyconych oraz nasyconych kwasów tłuszczowych. Po zmieleniu, wykorzystywane są one głównie jako pasza dla zwierząt bądź też jako organiczny nawóz.

Właściwości zdrowotne

Antocyjanidy to silne --> przeciwutleniacze zapobiegające degeneracji komórek naszego organizmu (generalnie zmian materiału genetycznego).

 Przypisuje im się spowalnianie procesu starzenia jak i chorób nowotworowych.

Warto jednak zauważyć, że owoce acai nie są jakimś wyjątkiem, bowiem łatwo dostępne porzeczki (szczególnie czarne), maliny, jeżyny czy truskawki zawierają zbliżone jeśli nawet nie większe ilości flawonoidów w tym antocyjanidyny.

 Zaś popularne borówki oraz ciemne winogrona znacznie przywyższają owoce acai pod względem zawartości flawonoidów, antocyjanidów oraz skuteczności reakcji anty-oksydacyjnych.

Co więcej, nie ma żadnych poważnych dowodów z badań klinicznych, które wskazywałyby na jakieś nadzwyczajne właściwości zdrowotne owoców acai. Owszem, flawonoidy, witaminy i składniki mineralne zawarte w owocach acai to niewątpliwie cenne składniki zdrowej diety. Warto nadmienić, że jako owoce egzotyczne, dojrzewające w innym klimacie, na innych glebach (gwoli prawdy moczadłach) i raczej naturalnie bez „sztucznych cieplarnianych warunków”, acai mogą oferować „bonus” naturalności co jest raczej rzadkością w dzisiejszym „plastikowym” świecie. Toteż warto spróbować, gdy macie państwo okazję ale to wszystko.

Reasumując – powinniśmy zachować rozwagę w naszych decyzjach dotyczących konsumpcji acai przynajmniej do czasu pojawienia się wiarygodnych danych z badań klinicznych bowiem „nie wszystko złoto co się świeci”. Co więcej, pozory złota często prowadzą do nadużyć czy zwykłych oszustw....

 (Dla znających język angielski, polecam wzmiankę na stronach internetowych Mayo Clinic (-->  What are acai berries, and what are their possible health benefits? )

Wspomnianny wcześniej olej acai wykorzystywany jest w kosmetykach do pielęgnacji skóry (ale i w tym przypadku nie jest w pełni jasne na ile podnosi to jakość kosmetyku a na ile jest to tylko chwyt reklamowy, choć z pewnością naturalny olej jest zdrowszy niż substytuty chemiczne).

Sok z Acai

  Sok z acai stał się popularnym napojem oferowanym przez wiele supermarketów. Nie jest to zresztą jedyna postać owoców acai dostępna dla konsumenta. Lody na bazie owoców acai czy jogurty to możliwy wybór dla amatorów tych owoców. Niestety surowe owoce acai są niedostępne w sklepach Europy czy Stanów Zjednoczonych bowiem po „owocobraniu” są one bardzo nietrwałe co rodzi trudności z transportem na odległe rynki.

sok acai

Przykład dostępnego w polskich aptekach soku z acai - składniki wymienione po drugiej stronie butelki: sok acai  40%, koncentrat soku z granatu 20%, koncentrat soku z maliny 20% i koncentrat soku z czarnych jagód 20% (cena? lepiej nie mówić!)

Tak więc perspektywa świeżego domowego soku z owoców acai jest niestety bardzo odległa (chyba, że odbywamy właśnie podróż po Ameryce Środkowej).
Co więcej, owoce acai nie są „przyjazne” dla amatorów domowych soków. Twarda i niejadalna pestka musi być wpierw usunięta, natomiast skórka i miąższ są dość twarde i nie bardzo podatne na sokowanie w sokowirówce. --> Wyciskarka soku jest raczej nieodzowna.

Warto nadmienić, że apteki rozprowadzają szereg produktów z acai – bądź to pigułki z ekstraktu acai, bądź „proszki” z suczonych i zmielonych owoców, herbatki itp...... Niestety są to najczęściej produkty podlegające bliżej nieokreślonemu procesowi przetworzenia, nieznanym stopniu koncentracji i co za tym idzie zmniejszonej bioaktywności, a co gorsze, często nafaszerowane „dodatkami” bądź wręcz fałszowane. Z ręką na sercu – nie polecamy.

Jeżeli już decydujemy się na zakup jakichkolwiek produktów z owoców acai, należy sięgać po wyroby firm o dobrej reputacji i najlepiej zapomnieć o Internecie, który roi się od „bezimiennych” sklepików obiecujących cuda, które zwykle są odwrotnie proporcjnalne do wartości sprzedawanego towaru.

Sok z owoców acai (ale nie z proszku) jest do przyjęcia jeżeli nie oczekujemy cudów, bowiem owoce acai nie są żadnymi super-owocami. Można spróbować na zasadzie przyjemności poznawania „nowego”.... Natomiast należy unikać wszelkich suplementśw na bazie acai.

Uwaga: Podobnie jak same owoce, suplementy acai nie są dobrze poznane ani pod kątem ich potencjalnych korzyści dla zdrowia jak i potencjalnych interakcji z lekarstwami. Dlatego też osoby podlegające leczeniu farmakologicznemu nie powinny spożywać suplementów acai bez wiedzy lekarza specjalisty. Podobne uwagi dotyczą kobiet w ciąży oraz karmiących matek.

Na zakończenie zapraszamy na krótki filmik:

...jest to film "instruktażowy" (w sensie - jak już kupować sok z acai to jaki i na co zwracać uwagę).... Niestety wymagana jest znajomość języka angielskiego!


Uwaga: Powyższy tekst ma character wyłącznie informacyjny. Prosimy o zapoznanie się z Klauzulą Odpowiedzialności