Header Graphic
 

Jaką kupić sokowirówkę

Jak wybrać dobrą sokowirówkę w sensownej cenie by zapewnić sobie nie tylko świeże domowe soki ale i przyjemność ich przygotowania oraz łatwość obsługi.

             Ze względu na przystępność cen sokowirówek, większość amatorów świeżych domowych soków jest w stanie znaleźć odpowiedni dla siebie model zaspokajający potrzeby i oczekiwania.

Nie znaczy to jednak, że sam proces wyboru odpowiedniego modelu jest łatwy. 

Trudność wyboru wynika z faktu iż:

a) rynek zalany jest ogromną ilością modeli sokowirówek o szerokiej gamie parametrów technicznych, użytkowych i estetycznych (kolor, kształt itp..);

b) klient czuje się zagubiony w tak szerokiej ofercie i zamiast zwracać uwagę na parametry techniczne (najczęściej nierozumiane) oraz użytkowe (które zwykle poznaje się „po fakcie”), kieruje się estetyką urządzenia czyli np. kolorem, kształtem itp;

         Na tych stronach chcielibyśmy ułatwić państwu podjęcie prawidłowej decyzji przy zakupie sokowirówki. Tak więc poniżej kilka słów o tym jaką sokowirówkę wybrać, co należy rozumieć przez pojęcie „dobre sokowirówki”, z jakimi cenami należy się liczyć....

1. Sokowirówka jest rozwiązaniem optymalnym dla większości amatorów domowych soków owocowych.

             Jeżeli chodzi o warzywa to należy pamiętać, że sokowirówki dają sobie nieźle radę jedynie z marchwią i do pewnego stopnia z czerwonym burakiem (zwolennicy soków z szerszego asortymentu warzyw szczególnie zielonych oraz ci przekonani do długoterminowej sokoterapii powinni raczej rozważyć zakup wyciskarki do soków).

Uwaga: jeżeli jeszcze nie rozstrzygnęliście dylematu: „wyciskarka czy sokowirówka” to odsyłam do rozdziałów odpowiednio:Sokowirówka czy WyciskarkaSokowirówki oraz Wyciskarki Soku.

2. Dostępne na rynku sokowirówki obejmują zakres cen od ok. 60 zł do 800 zł

          Nie należy mieć złudzeń - wartość użytkowa i trwałość większości tanich sokowirówek odpowiada ich cenie potwierdzając znany fakt, że „co tanie to drogie”.  Wprawdzie znajdziecie państwo opinie, że dla początkujących i jeszcze nieprzekonanych do soków, tania sokowirówka może być dobrym rozwiązaniem ale jest to dość ryzykowna strategia.

Sokowirówka Zelmer 477

Może się bowiem okazać, że:

a) mała efektywność w pozyskiwaniu soku (mokra pulpa),

b) konieczność kilkakrotnego odwirowania pulpy

c) większa ilość (koszt) owoców dla pozyskania oczekiwanej ilości soku

d) ograniczony asortyment wsadu z którego można odwirować sok

nie tylko podniesie koszt soku ale i zniechęci Was do świeżych domowych soków raz na zawsze....

Sokowirówka Zelmer 477

3. Podstawowe parametry na które należy zwrócić uwagę przy zakupie sokowirówki to:

a) moc silnika - decyduje o szybkości obrotowej wirówki a tym samym efektywności odwirowania soku z pulpy. Wydaje się, że 400W-500W to minimum gwarantujące użyteczność zakupu.

Silnik o dużej mocy pozwala utrzymać stałą szybkość obrotową wirówki w dużym stopniu niezależną od obciążenia (tj. siły nacisku na tarkę w trakcie rozcierania twardych owoców i warzyw). Silniki o słabej mocy zwykle zwalniają wtedy obroty i tym samym znacznie zmniejszają siłę odśrodkową działającą na roztartą pulpę. W rezultacie ilość uzyskanego soku jest mniejsza a odrzucona pulpa bardziej wilgotna

b) Jakość istotnych w procesie pozyskania soku części sokowirówki np. tarka oraz sito (filtr). Te dwa komponenty decydują o stopniu rozdrobnienia pulpy owocowo-warzywnej, efektywności procesu odwirowania i trwałości całego urządzenia. Wysokiej jakości szlachetna stal i filtr (sitko) z „mikrosiatki” to znamiona dobrej sokowirówki;

Uwaga: solidna konstrukcja (mikro)sita to warunek konieczny. Jakiekolwiek deformacje jego kształtu, podgięcia itp jakie mogą wystąpić w wyniku używania sokowirówki oraz demontażu, mycia i montażu natychmiast odbiją się na pracy sokowirówki. Mikrosito musi być idealnie wyważone by zapewnić cichą i stabilną pracę sokowirówki (prędkości obrotowe są większe niż 10000 obr/min). W przeciwnym razie sokowirówka nie tylko będzie bardziej hałaśliwa ale również będzie "skakać" na blacie!

c) Automatyczny system oddzielania pulpy – co umożliwia przetworzenie większej ilości owoców bez konieczności częstego czyszczenia filtru.

Dodatkowo, warto również brać pod uwagę kilka parametrów użytkowych jak np:

Robot-Coupe J80 Ultra

Sokowirówka Robot-Coupe J80 Ultra

d) mała ilość elementów do demontażu, mycia i składania (właściciele zmywarek powinni zwrócić uwagę czy rozbieralne części sokowirówki mogą być myte w zmywarce do naczyń).

e) szeroki otwór na wsad co umożliwia przetwarzanie całych owoców;

f) poziom generowanego hałasu;

Wprawdzie sokowanie to relatywnie krótki proces i być może dla wielu kilka decybeli mniej czy więcej w ciągu kilku minut nie ma znaczenia. Jednakże często poziom hałasu to również dobry wskaźnik jakości materiałów i wykonania sokowirówki. Poziom hałasu na biegu jałowym świadczy o jakości silnika ale również montażu, tolerancji wykonania itp. W urządzeniach szybko-obrotowych najmniejsze nawet odchylenia w wyważeniu części, ich symetrii i tolerancji powodują znaczny wzrost hałasu ale i w końcowym efekcie prowadzą do uszkodzeń.

 

g) wbudowany schowek na kabel elektryczny (ułatwia przechowywanie urządzenia na półce);

h) ciężar i wymiary sokowirówki

i) antypoślizgowe nóżki

Niektóre sokowirówki wyposażone są w przyssawki. Aczkolwiek mogą one dobrze spełniać swoją rolę w trakcie sokowania, są uciązliwe gdy trzeba sokowirówkę przesunąć! Dlatego znacznie praktyczniejszym rozwiązaniem jest materiał antypoślizgowy wbudowany w dolną część podstawy.

j) dwustopniowa regulacja prędkości wirówki pozwalająca dostosować proces odwirowania do rodzaju owoców;

k) system zabezpieczenia przed przeciążeniem i przegrzaniem

W trakcie przetwarzania dużych twardych owoców lub warzyw  zbyt duży nacisk popychaczem może spowodować przeciążenie silnika i jego przegrzanie. Dobra sokowirówka powinna posiadać czujnik przeciążenia (prąd większy niż dopuszczalny) i temperatury (większa niż dopuszczalna) i prowadzić do automatycznego wyłączenia.

Zabezpieczenie takie działa jak automatyczny bezpiecznik wyłączając sokowirówkę. Ponowne załączenie może nastąpić dopiero po ochłodzeniu urządzenia. Rozwiązanie takie może być frustrujące ale zapewnia bezpieczeństwo użytkownika i Trwałość sokowirówki innymi słowy długia lata pracy!

Uwaga: zwykle sokowirówki wyposażone są w klasyczny bezpiecznik, jednakże przepalenie tegoż wymaga interwencji w punkcie serwisowym!

Na koniec istotna uwaga – nie warto szukać idealnej sokowirówki bowiem takiej nie ma.

          Jeżeli dobrze przygotujecie się do zakupu i jesteście świadomi tego co chcecie i co jest dla Was ważne to macie naprawdę duże szanse na zadowolenie z waszego wyboru.

           I ostatnia już sugestia istotna przy zakupie każdego zresztą urządzenia: wybierać produkt firm od dawna obecnych na rynku, marek znanych z dobrej jakości wyrobów jak również dysponujących  siecią usług gwarancyjnych i pogwarancyjnych.

        Znani na polskim rynku producenci to np. Philips, Moulinex, Braun, Zelmer, Kenwood. Nie znaczy to, że należy od razu wykluczyć wszelkich innych producentów.
Np. wiele dobrych sokowirówek, również tych oferowanych przez nieobecnych na polskim rynku producentów można nabyć w wirtualnej przestrzeni Internetu.  Z polskojęzycznych można polecić porównywarki cen i zarazem e-sklepy jak np. www.ceneo.pl , www.nokout.pl , oraz dobrze znane e-Bay, Amazon etc...).

             Mogą one stanowić doskonały wybór lub wręcz konieczność wobec braku niektórych modeli w polskich sklepach. Dobrym przykładem będą tu np. wyciskarki do soków – niemal nieobecne w ofertach krajowych sprzedawców. Jak zawsze jednak w przypadku zakupu droższego urządzenia w e-sklepach, ostrożność, dobre rozeznanie i zdrowy rozsądek są nieodzowne. 

          Na koniec zapraszam na prezentację sokowirówki Robot-Coupe J80-Ultra.

Być może powyższy filmik nie da odpowiedzi na wszystkie pytania dotyczące sokowirówek, ale zapewne potrafi pobudzić wyobraźnię na temat Sokowego Raju.....

Zaiste możliwości kompozycji różnych soków wydają się być nieograniczone.