Header Graphic
 

Jak wybrać dobry blender

Jak wybrać dobry blender kuchenny by zapewnić sobie nie tylko świeże domowe koktaile ale i przyjemność ich przygotowania oraz łatwość obsługi.

Czym kierować się przy decyzji zakupu blendera

  Na początek pozwolę sobie przypomnieć dobrze znaną, choć rzadko respektowaną maksymę: „Co tanie to drogie”.

Innymi słowy, jeżeli jesteście Państwo zwolennikami blendera „na codzień”, to urządzenie winno być trwałe i wysokiej jakości co zwykle znajduje odbicie w cenie.

Ale uwaga - w dzisiejszym świecie cena tylko w pewnej mierze odzwierciedla wartość użytkową urządzenia, podobnie jak estetyka i kolorystyka czy zapewnienie o profesjonalności wykonania.

Opinie użytkowników (pod warunkiem umiejętności „odfiltrowania” tych, których źródłem są „zawodowi zachwalacze”) powinny być istotnym elementem w procesie podejmowania decyzji zakupu.

Decyzja o zakupie takiego czy innego modelu blendera w pierwszym rzędzie powinna być uwarunkowana naszymi planami jego użytkowania, czyli:

  • jak często będziemy używać blender, na codzień czy od święta?
  • czy w planach jest koktajl lub smoothie czy też codzienna porcja przetartej zupy dla gromadki głodnych pociech?
  • czy w planach są częste koktajle mrożone wymagające miksowania dużych ilości kostek lodu? (to jasne, że nikt z nas nie będzie zachwycony mrożonym koktajlem chrupiącym w zębach skutkiem bryłek „nierozpylonego” przez blender na biały śnieg lodu!)

Oraz prawdopodobnie łatwiejsze do odpowiedzi pytania:

  • jaki jest nasz budżet oraz,
  • ile miejsca mamy w naszej kuchni na kolejny sprzęt AGD.

Znając odpowiedzi na te pytania oraz uzbrojeni w poniżej zaprezentowaną wiedzę, możemy łatwiej i skuteczniej poruszać się wśród półek sklepowych sprzętu AGD bądź wertować odpowiednie strony internetu.


Istotne elementy dobrego blendera

Ponieważ w warunkach kuchennych blender wolnostojący oferuje największe „pole do popisu”, dlatego też głównie skupimy się tu na jego prezentacji.

Dzbanek

W tanich modelach dzbanek najczęściej wykonany jest z plastiku. Prócz ceny główna zaleta plastikowego dzbanka to lekkość urządzenia a więc i łatwość użytkowania oraz odporność na rozbicie. Droższe modele wyposażone są zwykle w szklane dzbanki, zaś blendery profesjonalne dla większej trwałości posiadają dzbanki wykonane ze stali nierdzewnej.

cuisinart-blender

Blender firmy Cuisinart - model SPB-600MRA

Wadą dzbanków plastikowych jest łatwość porysowania (a w efekcie trudność utrzymania w czystości) oraz podatność na zabarwienia pod wpływem zawartych w miksowanym wsadzie pigmentów (pamiętajmy, że większość owoców i warzyw posiada bardzo silne barwniki).

Dzbanki szklane oraz metalowe są wolne od tych wad oraz łatwiejsze do utrzymania w czystości, ale co zrozumiałe, blendery takie są droższe. Dodatkowo te pierwsze (szklane) są ciężkie i mogą ulec zniszczeniu np. przy upadku na podłogę (nie wspominając o potencjalnym uszkodzeniu ceramiki podłogowej). Natomiast wada dzbanków metalowych to brak przeźroczystości, co uniemożliwia „śledzenie” procesu miksowania wsadu.

Przeźroczyste dzbanki na zewnętrznej ściance posiadają zwykle praktyczną dla użytkownika miarę pojemności (dzbanek metalowy niestety pozbawiony jest tej możliwości).

Kształt dzbanka nie jest podyktowany tylko względami estetycznymi. Musi on bowiem zapewnić, że wsad po wprowadzeniu w ruch obrotowy będzie w sposób ciągły przemieszczał się poprzez obszar wirujących noży co jest warunkiem skutecznego miksowania.

Warto zwrócić uwagę na szerokość górnego otworu dzbanka. Szerszy otwór nie tylko ułatwia wrzucenie wsadu ale również i późniejsze ręczne czyszczenie wewnętrznych powierzchni dzbanka.

Natomiast szeroka dolna część dzbanka zwykle usprawnia proces cyrkulacji wsadu przez obszar wirujących noży a tym samym zapewnia lepszą jakość i równomierność procesu rozdrabniania (miksowania).

Dzbanek blendera wyposażony jest w szczelnie zamykającą się pokrywkę zabezpieczającą przed rozbryzgiwaniem się miksowanego wsadu na zewnątrz.

Warto zwrócić uwagę na dodatkowy otwór w środku pokrywki zwykle zatykany miarką w kształcie niewielkiego kieliszka. Jest to bardzo praktyczna opcja pozwalająca na dozowanie „dodatków” smakowych do koktajlu w trakcie procesu miksowania.

Większość dzbanków blenderów przeznaczonych dla gospodarstwa domowego posiada pojemność od 1 do 2 litrów co wydaje sią wystarczające dla typowych potrzeb rodzinnych

 Wirujący Nóż

Noże dobrego blendera powinny być wykonane ze stali nierdzewnej. Są one bardziej trwałe, łatwiejsze do utrzymania w czystości i odporne na przebarwienia w stosunku do noży aluminiowyach stosowanych w niektórych tanich blenderach.

noże blendera 1noże blendera 2

 

 

 

 

 

 

Przykłady noży blendera

Typowe blendery zawierają jeden dwustronny nóż. Natomiast blendery wyższej klasy mogą posiadać konfigurację czterech noży umieszczonych w kilku płaszczyznach pod różnymi kątami w stosunku do osi obrotu. Zwiększa to znacznie efektywność procesu rozdrabniania oraz cyrkulacji wsadu wewnątrz dzbanka.

Dobrze zaprojektowany wirujący nóż wytwarza wir powietrza „wypychający” rozdrabniany wsad wzdłuż ścianek dzbanka do jego górnej części, robiąc tym samym miejsce w przestrzeni noży na opadający pod wpływem grawitacji środkiem dzbanka wsad wirujący w jego górnej części.

zielony koktail w blenderze

Zielony koktail robiony w blenderze....

Zapewnia to otrzymanie jednorodnie „zmiksowanego” wsadu. W tańszych bądź źle zaprojektowanych blenderach celem zapewnienia ciągłości procesu przesuwania się wsadu przez obszar wirujących noży koniecznym może okazać się dodanie płynu do wsadu (jeżeli ten jest w formie bardziej stałej).

W większości blenderów wirujący noż jest elementem demontowalnym celem łatwości czyszczenia. Stwarza to również możliwość jego zamiany na nowy, jako że nóż blendera obok uszczelki jest elementy zużywającym się najszybciej.

Ważnym elementem tego segmentu blendera jest wymieniona uszczelka zapobiegająca wyciekom z dolnej części dzbanka. Prawdę mówiąc jakość i trwałość tych dwóch elementów (wirującego noża oraz uszczelki) to jedna z ważniejszych (oprócz silnika) technicznych charakterystyk blendera.

Blendery z nożami zamontowanymi na trwałe w dzbanku nie ciekną, nie wymagają wymiany uszczelki, która zużywa się dość szybko, jednakże są one trudniejsze do utrzymania w czystości. Jednocześnie koszt wymiany noży jest wyższy, bowiem zwykle wymianie podlega wtedy cały dzbanek.

 Moduł Silnika

               Dzisiejszy standard blendera to selekcja dwóch stałych prędkości obrotowych oraz funkcja „Pulse” umożliwiającą krótkotrwałe załączenie silnika. Ta otatnia pozwala na lepszą kontrolę stopnia zmiksowania (rozdrobnienia) wsadu. O ile może to nie mieć takiego znaczenia w przypadku przygotowywania koktajlu, okazuje się być istotnym w przypadku np. rozdrabniania orzechów czy migdałów, których zwykle nie chcemy widzieć w postaci „pyłu”.

Droższe modele blenderów mogą posiadać większą selekcję prędkości (do 16-tu) w tym zaprogramowane funkcje dostosowane do określonego wsadu (np. do kruszenia kostek lodu czy przygotowania określonych koktajli..).

Ze względów praktycznych wydaje się jednak, że trzy wyraźnie różniące się prędkości obrotowe (niska, średnia i wysoka) spełnią oczekiwania zdecydowanej większości użytkowników. Zbyt dużo niewiele różniących się prędkością funkcji to raczej mało wartościowy dla użytkownika gadżet który jedynie odbije się na cenie urządzenia.

modul silnika blendera

Przykład przycisków kontrolnych i selektora prędkości obrotowej w blenderze firmy Oster

Uwaga: Prędkości obrotowe blenderów mogą dochodzić nawet do 20 tysięcy obrotów na minutę (coż, rozdrobnienie kostek lodu w pył śniegowy nie przychodzi łatwo!).

Warto wiedzieć, że dla zwiększenia niezawodności, typowe blendery nie posiadają zmiennej mechanicznej przekładni obrotów (innymi słowy „skrzyni biegów”). Selekcja prędkości obrotowej dokonuje się poprzez selekcję aktywnej konfiguracji uzwojenia silnika elektrycznego.

Moduł silnika powinien zawierać wentylator zapobiegający jego przegrzaniu. W praktyce czas ciągłej pracy blendera jest zwykle ograniczony przez producenta i określony w warunkach technicznych urządzenia. Blendery wyższej klasy mogą posiadać funkcję automatycznego stopu w przypadku blokady noży lub przegrzania lub przeciążenia silnika.

Najczęściej moduł silnika posiada obudowę plastikową, co gwarantuje niższą cenę ale i mniejszą trwałość i podatność na przebarwienia. Modele bardziej luksusowe oraz profesjonalne posiadają zwykle obudowę ze stali nierdzewnej. Zapewnia ona trwałość oraz łatwość utrzymania w czystości kosztem wyższej ceny.

Ważnym elementem obudowy blendera wolnostojącego są nóżki (często przyssawki) antypoślizgowe. Powinny one zapewnić długotrwałą stabilność blendera podczas pracy oraz dobre „wypoziomowanie” w celu zabezpieczenia przed wibracjami.


Moc Silnika

Blendery wolnostojących charakteryzują się mocą od 300W do nawet 1500W chociaż większość modeli do użytku domowego zamyka się w granicach od 500W do 800W.

zielony koktail w blenderze

Tak powinien wyglądać wsad w dzbanku blendera w trakcie procesu "rozdrabniania". "Dziura" w środku wirującej masy w dzbanku blendera umożliwia przemieszczanie się rozdrabnianego wsadu w dół w kierunku noży

Wprawdzie producenci twierdzą, że modele o większej mocy są lepsze ale wydaje się to raczej dotyczyć modeli komercjalnych (przemysłowych).


W domowej kuchni większa moc blendera niekoniecznie przekłada się na lepszą jakość koktajli i przecierów, natomiast zdecydowanie ma wpływ na cenę i wymiary urządzenia.

W zasadzie w warunkach domowych jedynie częste kruszenie dużych ilości kostek lodu oraz zamiar robienia „zielonych” koktajli uzasadnia kupno modelu z górnej granicy mocy silnika.


Przyciski kontrolne

Przyciski dotykowe (ang. touch-buttons) są łatwe do utrzymania w czystości ale mniej intuicyjne w używaniu (zwykle ten sam przycisk służy do załączenia jak i wyłączenia urządzenia).
Tradycyjne przyciski klawiszowe (ang. „Push-buttons”) lub przełączniki (ang. „Toggle Switches”) są bardziej intuicyjne i łatwiejsze w użytkowaniu ale trudniejsze do utrzymania w czystości.


Poziom hałasu

Nie da się ukryć, że blendery (podobnie jak inne szybkowirujące urządzenia w tym również i sokowirówki) mogą być hałaśliwe w trakcie pracy. Warto więc zwrócić uwagę na ten parametr blendera i jeżeli to możliwe dokonać wyboru na korzyść urządzenia operującego ciszej.

KitchenAid blender

Blender firmy KitchenAid

Dla większej jasności – na hałas blendera składa się operacja samego modułu silnika oraz wirującego wsadu. Hałas modułu silnika zdeterminowany jest przez jakość jego wykonania (tolerancja elementów, wyważenie, wibracje, jakość łożysk itp..) oraz jakość podstawy antypoślizgowej (przyssawki, nóżki...). Wprawdzie nie jesteśmy w stanie bezpośrednio dokonać oceny tych elementów. W pewnej mierze, odpowiedź może dać tzw. „próba na sucho” (czyli miksowanie powietrza) oraz jak zwykle w naszej erze internetu – konsultacja wiarygodnych opinii użytkowników.

 Hałas wirującego wsadu w dużej mierze określony jest przez jego konsystencję (np. wirujące kostki lodu będą bardzo hałaśliwe, choć szczęśliwie jest to szum krótkotrwały).

Materiał z którego wykonany jest dzbanek ma również swój udział w poziomie hałasu. I tak np. dzbanki ze stali nierdzewnej z natury rzeczy będą bardziej hałaśliwe niż np. te plastikowe.


Dodatkowe wyposażenie

Producenci blenderów wolnostojących często oferują dodatkowe moduły, służące np. do mielenia kawy, rozdrabniania orzechów czy szatkowania zielonych warzyw. Nie znaczy to, że wszystkie opcje proponowane przez producenta są uzasadnione (zdarza się, że niektóre to „gadżety”, które są tylko namiastką „prawdziwego” urządzenia). Warto jednak zapoznać się z proponowanym asortymentem opcji.

Estetyka

Jeżeli blender będzie często używany w „zadaniach domowych”, prawdopodobnie stanie się on stałym elementem blatu kuchennego. Dlatego też wymiary, kształt, estetyka i kolorystyka urządzenia dobrze komponująca się z „otoczeniem” może okazać się jednym z istotnych czynników decydujących o wyborze blendera.

Niewątpliwie blender, który ma swoje stałe miejsce na blacie kuchennym zwiększa szanse wprowadzenia zdrowych koktajli owocowych do naszej codziennej diety!

 
Blendery Ręczne

Typowe blendery ręczne charakteryzują się mocą silnika w granicach od 100 do 200W.

Jednym z bardziej istotnych parametrów użytkowych takiego blendera jest kształt jego obudowy. Zarówno kształt jak i materiał z którego wykonana jest obudowa powinien zapewnić wygodę i pewność trzymania blendera w dłoni w trakcie procesu miksowania.

Uwaga: Ze zrozumiałych względów blender ręczny nie posiada zabezpieczenia wirującego noża przed kontaktem z innymi przedmiotami oraz co najważniejsze – z naszymi palcami. Zdarza się, że włącznik silnika może się przypadkowo aktywować przez niezamierzone dotknięcie w momencie gdy noż jest eksponowany.

W praktyce może się zdarzyć, że będziemy chcieli odblokować zaplątane w noż warzywo (nać, łodyga itp) bez wyciągnięcia kabla zasilającego z gniazdka. Konsekwencje dla naszych palców mogą być katastrofalne a uzyskana w efekcie „Krwawa Mary” (Bloody Mary) raczej zdecydowanie nie przypadnie nam do smaku.

Sytuacja jest gorsza w przypadku blenderów ręcznych zasilanych na baterię, bowiem w tym przypadku brak jest „wizualnego” odłączenia blendera od elektryczności.

Krótko mówiąc - bezpieczny blender ręczny powinien posiadać podwójne zabezpieczenie przed przypadkowym uruchomieniem!