Header Graphic
 

Jak kupić wyciskarkę soków

Jak wybrać dobrą wyciskarkę soków by zapewnić sobie nie tylko świeże domowe soki ale i przyjemność ich przygotowania oraz łatwość obsługi.

  Zanim odpowiemy na to pytanie przypomnijmy zasadnicze różnice między sokowirówką i wyciskarką do soku.

  Sokowirówki przeznaczone są dla amatorów tradycyjnych soków domowych.

 Najlepsze rezultaty (w sensie wydajności sokowania) można osiągnąć przetwarzając dojrzałe, twarde owoce takie jak jabłka, gruszki, ogórki itp.... oraz soczyste warzywa korzeniowe jak np. marchew, seler....

Tzw. owoce miękkie (np. wszelkie jagody) nie bardzo nadają się do przetwarzania w sokowirówkach, natomiast próby uzyskania soku z „zieleniny” skazane są na porażkę.

Sok z sokowirówki jest „wodnisty” (praktycznie brak w nim miąższu), charakteryzuje się dużą ilością piany oraz dużym stopniem „napowietrzenia”. To ostatnie powoduje, że sok taki należy wypić zaraz po wytworzeniu zanim jego podstawowe składniki ulegną oksydacji (utlenieniu).

Zalety sokowirówek to duża szybkość sokowania oraz niewygórowane ceny dostępnych na rynku urządzeń.

  Wyciskarki soku pozwalają na przetwarzanie bardzo szerokiego asortymentu owoców i warzyw w tym zieleniny. Toteż wyciskarki do soków polecane są dla osób przekonanych co do znaczenia soków dla zdrowia i zdecydowanych na ich wprowadzenie do codziennej diety.

Omega 8005 Nutrition center Juicer

Umożliwiają one uzyskanie bardziej zróżnicowanych kompozycji soków włączając w to składniki, które prawdopodobnie niechętnie widzielibyśmy w naturalnej formie na swoim talerzu.

Wielofunkcyjna wyciskarka soku Omega 8005 (Nutrition Center Juicer)

Soki uzyskane z wyciskarki są zwykle gęste, esencjonalne, z dużą ilością zawiesiny miąższu. Wprawdzie miąższ to też zdrowie, ale taka postać soku nie każdemu przypada do smaku! Soki te nie są napowietrzone a tym samym znacznie trwalsze.
Skutkiem większej wydajności sokowania, zawierają one również więcej cennych składników odżywczych w porównaniu z tymi z sokowirówki.

Ceną tych możliwości jest wysoki koszt urządzeń, wolny proces sokowania (czyli ekstra czas) i co za tym idzie ograniczona ilość soku jaką możemy otrzymać przy naszym chorobliwym braku czasu!

Jeżeli po tym wstępie ciągle jesteście Państwo zwolennikami wyciskarek do soków to zapraszamy do lektury na temat:

Jaka wyciskarka soku jest najlepsza (dla mnie)

  Celowo podkreślam, że pojęcie „Najlepsza Wyciskarka” jest bardzo subiektywne i każdy z Was musi indywidualnie odpowiedzieć sobie na to pytanie. Biorąc pod uwagę wysoki a nawet bardzo wysoki koszt wyciskarek (ceny od nieco poniżej tysiąca do kilku tysięcy zł), zalecałbym, by potraktować ten etap bardzo poważnie!

Tak więc co należy rozważyć wybierając najlepszą dla siebie wyciskarkę do soku:

1. Do czego (oprócz soków) ma służyć moja wyciskarka?

Oczywiste zastosowanie to przetwarzanie owoców, warzyw i ziół na soki. Ale to nie wszystko.

Wyciskarki poziome (horyzontalne) - wyglądem przypominające dawne maszynki do mielenia mięsa zwykle posiadają znacznie szersze możliwości niż tylko soki. Mogą one z powodzeniem służyć do wytwarzania:

Wyciskarka Omega VRT330

 •  sorbetów, domowych lodów itp.
 • posiłków dla niemowlaków (np. wszelkie przeciery....)
 • masła orzechowego (np. nutella), migdałowego itp
 • mleczka kokosowego, sojowego....
 • domowych makaronów....

Wyciskarka wertykalna Omega VRT330

Przykładem mogą tu być wyciskarki dwuślimakowe Green Star Elite czy Angel 5500, 7500 i 8500 (jedna z najwydajniejszych wyciskarek), oraz jedno-ślimakowe Champion 2000, Omega 8004 i 8006...

Wyciskarki pionowe (wertykalne) w zasadzie nadają się tylko do wytwarzania soków, choć możliwe jest również uzyskanie z nich mleka sojowego lub kokosowego....

Przykładem może tu być Hurom HU-100, HU-400 i HU-500, Omega VRT-350 jak i polskiej produkcji zelmerowski JuiceMaker

 
2. Szybkość sokowania

Wyciskarki poziome zwykle mają małą średnicę ślimaka zgniatającego. Toteż jedynie małe kawałki owoców i warzyw mogą zostać „wciągniete” poprzez ślimak. W rezultacie:

 • proces sokowania jest zdecydowanie długi;
 • przygotowanie wsadu jest bardziej pracochłonne (trzeba pokroić owoce i warzywa na małe kawałki);
 • otwór wsadowy jest mały co utrudnia wrzucanie pokrojonych owoców i warzyw do urządzenia;
 • w trakcie sokowania koniecznym jest użycie popychacza by umożliwić zagarnięcie wsadu przez obracający się ślimak.

wyciskarka Zelmer Juice Master

Wyciskarki pionowe (wertykalne) posiadają ślimaki o znacznie większej średnicy oraz większej powierzchni zgniatania. Pozwalają one na przetworzenie znacznie większych kawałków owoców i warzyw. Stąd też:

Wyciskarka pionowa Zelmer JuiceMaker

 • są znacznie szybsze od wyciskarek horyzontalnych (nawet kilkakrotnie);
 • przygotowanie wsadu jest mniej uciążliwe (np jabłko możemy pokroić na ćwiartki zamiast na osiem lub więcej kawałków);
 • proces sokowania odbywa się niejako „samoczynnie”. Innymi słowy ślimak pobiera kawałki wsadu we własnym tempie. Popychacz (czyli ludzka ingerencja) jest w zasadzie niepotrzebny co czyni pracę wyciskarki mniej zależną od użytkownika.

Pierwsza klasyczna wyciskarka horyzontalna – Champion, pojawiła się na rynku już w latach 50-tych u biegłego wieku i przez długi okres święciła triumfy najlepszej na rynku. Od tego jednak czasu wiele się zmieniło w architekturze i osiągach wyciskarek.

Dla przykładu – współczesna dwuślimakowa wyciskarka Green Star (ciągle uważana za jedną z najbardziej efektywnych w wyciskaniu soku) ma wydajność porównywalną z wertykalną wyciskarką Hurom czy Omega. Te ostatnie natomiast są znacznie szybsze, mniejsze i łatwiejsze w użyciu.


3. Szybkość rotacyjna ślimaka

  Większość wyciskarek soków należy do tzw. urządzeń pracujących „na zimno”. Powszechnie przyjmuje się, że szybkość rotacyjna do 200 obr/min nie powoduje wytwarzania ciepła w procesie pozyskiwania soku. W istocie większość wyciskarek pracuje w zakresie od 80 do 100 obr/min.

Dla przypomnienia – w typowej sokowirówce ścieranie wsadu na tarce zachodzi przy szybkościach ponad 10 000 obr/min co powoduje wydzielanie ciepła z niewątpliwie niekorzystnym efektem dla wartości odżywczych tak uzyskanego soku (ponieważ należę do grupy „trzeźwo-myślących więc apeluję tu by „nie dać się zwariować z tym ciepłem).

Zasadnicze zalety przetwarzania na małych prędkościach to:

 • brak zapowietrzenia soku ( a tym samym jego znacznie większa trwałość);
 • mały pozion hałasu wyciskarek (w porównaniu z sokowirówkami);
 • mała zainstalowana moc silnika - zwykle od 150W – 400W (wysokiej klasy sokowirówki to 1000W).

Mała moc silnika nie ozacza automatycznie, że wyciskarki są urządzeniami bardziej energo-oszczędnymi. Przypomnijmy, że płacimy za energię elektryczną która jest iloczynem Mocy i Czasu Pracy a ten ostatni dla wyciskarki jest dłuższy!

Uwaga: Niektórzy producenci dla „przyspieszenia” pracy wyciskarek zaproponowali tzw. wyciskarki hybrydowe.

champion noże i ślimak

I tak np. w wyciskarce Champion (należącej do poziomych) ślimak na początkowym odcinku swej długości wyposażony jest w noże przyspieszające proces rozdrabniania wsadu. Dzięki temu jej ślimak może obracać się z prędkością nieco ponad 1000 obr/min a wyciskarka jest niemal równie szybka jak nowoczesne wyciskarki pionowe.

ślimak wyciskarki Champion 2000+ wyposażony jest w powierzchnie tnące (rodzaj noży)

Inne rozwiązania hybrydowe zawierają tarkę do wstępnego rozcierania owoców i warzyw. Jednakże prędkość rotacyjna takiej tarki nie przekracza 1000 obr/Min. Jest to wystarczające do szybkiego przetworzenia nawet całych owoców i warzyw na postać nadającą się do dalszego wyciskania (tłoczenia) w dalszej klasycznej części wyciskarki.

Przypomnijmy, że wysoka szybkość obrotowa sokowirówek nie jest potrzebna do starcia wsadu ale do wytworzenia dużej siły „odśrodkowej” tak by skutecznie oddzielić sok z przetartej pulpy. W wyciskarce ten etap dokonywyny jest przez tłoczenie (wyciskanie).

Sok z wyciskarek hybrydowych skutkiem pozyskiwania go poprzez wyciskanie jest podobny w konsystencji to tego z klasycznej wyciskarki (czyli gęsty, o dużej zawartości miąższu). Natomiast dodatkowo, skutkiem obecności w procesie sokowania etapu przetwarzania na „podwyższonych” obrotach, sok taki charakteryzuje się również pewną ilością piany (normalnie niemal nieobecnej w sokach z wyciskarek).

4. Konstrukcja sita

  Dobre wyciskarki poziome posiadają dwa rodzaje sita. Jedno, o większych „oczkach” znajduje się w początkowej części komory tłoczenia gdzie stopień kompresji zgniatanej pulpy nie jest jeszcze maksymalny. Umożliwia to jednak wstępne odsączenie płynu zanim reszta pulpy zostanie przesunięta dalej ruchem ślimakowym i poddana dalszej kompresji. W końcowej części komory tłoczenia znajduje się drugie – znacznie „drobniejsze” sito, które pod wpływem rosnącej siły tłoczącej pozwala uzyskać przysłowiowe „ostatnie krople” soku (zwykle jest to znacznie więcej niż tylko krople).

schampion - sito o dużych oczkach

Omega - sito

Po lewej sito wyciskarki poziomej Champion 2000+, po prawej sito wyciskarki pionowej Omega VRT330.

Rozwiązanie takie nie jest natomiast możliwe w przypadku wyciskarek pionowych (wertykalnych).

Dobra wyciskarka może (lub powinna) posiadać w zestawie fabrycznym wymienne sita o różnej gęstości i średnicy oczek. Pozwala to dostosować sito do przetwarzanych owoców oraz „dobierać” poziom gęstości soku w zależności od naszych upodobań. Jest to szczególnie ważne dla wyciskarek wertykalnych.

O ile wymienne sita dostosowane do owoców twardych i miękkich są niemal standardem wśród wyciskarek poziomych, to niestety myśl ta nie zawsze dotarła jeszcze do producentów wyciskarek pionowych (aczkolwiek są wyjątki i dlatego warto na to zwrócić uwagę przy wyborze wyciskarki).
 

Generalnie owoce i warzywa twarde pozwalają na użycie „gęstego” sita (małe oczka), natomiast dla owoców miękkich (wszelkie jagody, ale i śliwy, awokado, mango itp) zalecane są sita o większych oczkach.

Tak więc przy wyborze wyciskarki soku warto zwrócić uwagę na fabryczne wyposażenie.

Uwaga: niektórzy użytkownicy proponują dostawiać zewnętrzne sitko na szklankę (pojemnik), lub stosować woreczek płócienny do oddzielenia płynu od miąższu... Nie dajmy się na to nabrać.

Zewnętrzne sitko na szklance wprawdzie pomoże odcedzić miąższ, ale nie będzie go w stanie wycisnąć. Jeżeli jest to rozwiązanie czasowe np. dla dzieci (bowiem nie przekona ich żaden argument o zdrowiu, jako, że dzieci nie myślą w takich kategoriach), to pół biedy, pod warunkiem, że sami dokonamy konsumpcji zebranego na sitku musu.

Długofalowo jednak to wyrzucanie dziecka z kapielą co zmusza do odpowiedzi na podstawowe pytanie: Czy wyciskarka soku jest dla mnie?

Natomiast dodatkowy proces wyciskania przez płótno (lub jakikolwiek inny materiał) zostawmy między bajkami. Nie po to przecież kupujemy drogą wyciskarkę, by cofnąć się do „średniowiecza”....

 5. Trwałość urządzenia, gwarancja oraz serwis

To bardzo ważny element decyzji wyboru wyciskarki. Bądźmy szczerzy – w razie awarii taniej sokowirówki w zasadzie bez żalu możemy się jej pozbyć (zwykle naprawa będzie kosztować więcej). Nie jest to jednak rozwiązanie dla posiadaczy wyciskarek ze względu na ich cenę.
Uwaga – wiele dostępnych na rynku wyciskarek posiada gwarancję producenta nawet na 10 lat (oczywiście dotyczy to awarii z winy producenta czyli tych związanych z jakością elementów czy wykonania a nie normalnego „zużycia” czy niedbałości użytkownika).

Gwarancja może niewiele pomóc jeżeli dany wytwórca nie posiada łatwo dostępnego serwisu naprawczego w Polsce. Koszt wysyłki zepsutego urządzenia do innego kraju biorąc pod uwagę zwykle duży ciężar wyciskarek oraz ubezpieczenie przysyłki może okazać się niebotycznie wysoki.

 
6. Czas konieczny na czyszczenie i mycie

Dla wyciskarek, czas konieczny do uzyskania danej ilości soku jest wyraźnie dłuższy niż w przypadku sokowirówek. Dlatego też czas rozkladania na części, mycia i ponownego składania ma swoją dodatkową wymowę.

Generalnie ze względu na bardziej skomplikowaną budowę wyciskarek proces ten jest dłuższy niż w przypadku sokowirówek.
Najwięcej czasu wymagają wyciskarki dwu-ślimakowe. Wyciskarki jedno-ślimakowe o budowie horyzontalnej są nieco lepsze w tym względzie. Natomiast najlepsze wśród wyciskarek pod względem czasu koniecznego na czyszczenie wydają się być wyciskarki wertykalne!

wyciskarka Angel 7500

W praktyce ponieważ sita wyciskarek nie są tak gęste jak te z sokowirówek, proces ich mycia jest łatwiejszy. Jednakże wyciskarki mają więcej części do rozbierania i mycia oraz budowę pełną „zakamarków”. Innymi słowy są one bardziej „odporne” na wodę bieżącą wymagając raczej szczotek, szpatułek itp. elementów pozwalających usunąć resztki przylegającej pulpy.

Dwuślimakowa wyciskarka Angel 7500 (jedna z najbardziej wydajnych).

Uwaga: Panuje nieporozumienie w sprawie możliwości czyszczenia wyciskarek pionowych przepuszczając przez nie wodę przy załączonym silniku. Trzeba jasno powiedzieć – jest to tylko wstępne oczyszczenie do stosowania w sytuacji gdy:

 • zmieniamy rodzaj owoców czy warzyw na następną porcję soku i chcemy się pozbyć poprzedniego smaku;
 • w ciągu dnia zamierzamy ponownie przystąpić do sokowania.

Prawda jest taka, że nic nie zastąpi rozebrania wyciskarki i dokładnego wymycia części w wodzie!

 Uwaga: Nie wszystkie części wyciskarek można myć w zmywarkach do naczyń. To też jeden z elementów na liście do sprawdzenia zanim dokonamy zakupu.

7. Czas ciągłej pracy

Większość wyciskarek soku może pracować ciągle przez kiladziesiąt minut (20 – 30 minut to typowy czas). Po tym czasie producenci zalecają zwykle długą pauzę (nawet do godziny) konieczną dla ochłodzenia silnika.

20 do 30 minut wygląda dobrze w porównaniu z sokowirówkami, które typowo nie powinny przekraczać 2-3 minut ciągłej pracy. Jednakże pamiętajmy, że wyciskarki są znacznie wolniejsze, toteż czas 20 minut dla danego modelu może nie być tak imponującym jak by się wydawało na pierwszy rzut oka!


8. Wymiary i ciężar

Wyciskarki horyzontalne są zwykle cięższe niż ich odpowiedniki wertykalne.

 Dodatkowo, te ostatnie są gabarytowo mniejsze, bardziej nadając się do każdej kuchni, co niekoniecznie jest prawdziwe w przypadku wyciskarek horyzontalnych.

Przykładowo wyciskarka Champion 2000 waży ok. 11,7 kg przy wymiarach 42 x 19 x 29 cm. Natomiast wertykalny Hurom HU-400 waży „tylko” 5.2 kg (porównywalnie z wysokiej klasy sokowirówkami) przy wymiarach 40,2 x 25 x 17.3 cm)

Tak więc wymiary i ciężar to jeden z istotnych czynników, które trzeba brać pod uwagę przy zakupie wyciskarki do soków, bowiem ze względu na wagę są to urządzenia, które powinny mieć swoje stałe miejsce w kuchni.


9. Uwagi Praktyczne

 • na samym początku pracy wyciskarki wyrzucana pulpa jest bardziej mokra niż byśmy oczekiwali. Wynika to z faktu, że ciśnienie wewnątrz komory tłoczenia nie osiągnęło jeszcze wymaganego maksimum (następuje to naturalnie w miarę podawania kolejnych porcji owoców lub warzyw);
 • w przypadku wyciskarek poziomych nie należy „nadużywać” popychacza (skądinąd koniecznego dla prawidłowej operacji urządzenia). Zbyt duży nacisk na owoce i warzywa może zablokować wyciskarkę i ta samoczynnie się wyłączy. Nie jest to koniec świata – wyciskarki posiadają tzw. funkcję Revers, czyli bieg (obroty) wstecz. Tak więc w takim przypadku należy przełączyć na kilka sekund zintegrowany wyłącznik w pozycje Revers (wstecz) co powinno spowodować odblokowanie ślimaka.

wyłącznik wyciskarki Zelmer Juice Master

Wyłącznik wyciskarki pionowej Zelmer JuiceMaker jak większość wyciskarek zawiera "wsteczny bieg" (REVers)

 • w wyciskarkach wertykalnych w większości przypadków można zdać się na własny rytm pracy urządzenia (innymi słowy bez popychacza). Popychanie może czasem prowadzić do zmniejszenia wydajności nie mówiąc już o frustracji związenej z zablokowaniem;
 • należy wybrać wyciskarkę z dużym kołnierzem (tacką podającą) wokół otworu wlotowego. Ułatwia to „trafić” z drobnymi kawałkami wsadu do otworu komina. W przeciwnym przypadku należy się liczyć z tym, że kawałki owoców znajdą drogę bezpośrednio do pojemnika na sok, zwykle położonego pod tą częścią wyciskarki.

Klasycznym przykładem są tu winogrona. Skutkiem małych średnic otworów wsadowych wyciskarek, winogrona należy obrać z szypułek. W trakcie podawania ich do wyciskarki wiele „wymknie” się nie trafiając do otworu.

 • sugerowane jest by warzywa liściaste zwijać przed wsunięciem do komina wlotowego. Ułatwia to wytworzenia przez ślimak większego ciśnienia w komorze tłoczenia a tym samym zapewnia większą wydajność sokowania.
 • warzywa twarde (np. marchewka) dobrze jest wstępnie pokroić na ćwiartki (wzdłuż korzenia). Zapobiegnie to blokowaniu zgniatacza ślimakowego w trakcie procesu miażdżenia!
 • Owoce przejrzałe,"kruche" lub zwiędnięte potwierdzają fakt, że Jabłko Jabłku Nierówne. W wyniku ich wyciskania otrzymamy raczej mus niż sok! Dlatego ważnym jest by do sokowania (dotyczy to również sokowirówki) wybierać owoce świeże, soczyste!
 • w przeciwieństwie do sokowirówki, wyciskarka zmiażdży i wyciśnie drobne pestki (jabłka, gruszki, winogrona pestkowe, arbuz...). Należy więc liczyć się z tym, że sok z wyciskarki może mieć czasem nieco "gorzkawy" smak oraz obecne w zawiesinie miąższu drobniutkie cząstki zgniecionych pestek. To fragment "urody" soków z wyciskarki! Jeżeli nam to nie odpowiada to niestety musimy poświęcić nieco czasu na wykrojenie pestek zanim przystąpimy do sokowania! 
 • owoce miękkie łatwiej jest wyciskać gdy są jeszcze zimne, prosto z lodówki,
 • jeżeli najpierw chcecie się uraczyć sokiem zamiast oddać się myciu, to wskazane jest wrzucić wszystkie zdemontowane części do miski z wodą by "resztki" nie przyschły. Ułatwia to ogromnie późniejsze mycie! Uwaga ta dotyczy nie tylko wyciskarek ale i sokowirówek. 

Na zakończenie lekcja poglądowa wyciskarki Champion 2000+ oraz Omega VRT330 w działaniu.

Wnioski z projekcji pozostawiam dla Państwa. Jak wspomniałem na wstępie - najlepsza wyciskarka jest pojęciem względnym i zależy od indywidualnych oczekiwań i wymagań. Tak więc wybór należy do Was!